Jak zadbać o mocne kości ?

Pij mleko- będziesz wielki, Szklanka mleka w szkole- z takimi i tego typu programami spotykaliśmy się i spotykamy nadal.  A wszystko z troski o zdrowe kości.
I choć dziś mleko i jego przetwory wzbudzają wiele kontrowersji to znaczenie samego wapnia w organizmie nie uległo zmianom.

Powszechnie oczywiście znany jest jako budulec kości i zębów, I rzeczywiście: 99% wapnia w organizmie tam właśnie znajdziemy. Jednak oprócz układu kostnego korzystają z wapnia również inne organy. Układ krwionośny potrzebuje wapnia w równym stopniu co kości, bo wapń jest przecież składową naczyń krwionośnych. Ponadto kontroluje proces krzepnięcia krwi i na równi z magnezem utrzymuje prawidłową akcję serca. Pierwiastek ten jest niezbędny dla zachowania homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu biorąc udział np. w regulacji hormonalnej. Jest niezwykle ważny w procesie odżywiania naszego organizmu ponieważ zapewnia odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu możliwe jest zaopatrzenie komórek organizmu we wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Poza tym reguluje kurczliwość mięśni i przewodnictwo bodźców nerwowych. Czyli nawet dla układu nerwowego jest niezwykle ważny.
Wapnia oczywiście nasz organizm nie wytworzy i musi być dostarczony z zewnątrz
W przypadku niedoboru, potrzebna jego ilość jest pobierana przez organizm z kości, co prowadzi do utraty ich gęstości. W rezultacie stają się one porowate i kruche, czego konsekwencją może być zanik tkanki kostnej prowadzący do osteoporozy (co wiąże się ze wzrostem podatności na złamania). I wówczas przy byle stuknięciu- kość jest złamana.

Jednak brak wapnia może objawiać się też na wiele innych sposobów, co wynika z funkcji jakie pełni w organizmie. Często dochodzi do zaburzenia krzepliwości krwi, o czym mogą świadczyć występujące na ciele sińce lub pojawiające się krwotoki. Pojawia się nadmierne zmęczenie, bezsenność, problemy z pamięcią, zawroty głowy i bolesność stawów. Występują zaburzenia rytmu serca, bolesne skurcze mięśni i drętwienie kończyn. W skrajnych przypadkach może dojść do napadu tężyczkowego, czyli tak silnego skurczu mięśni, że świadome ich rozluźnienie jest wręcz niemożliwe. Przy niedoborach wapnia wzrasta również ryzyko wystąpienia alergii i napadów astmy.
Niejednokrotnie są to sprawy zdecydowanie poważniejsze dla organizmu gdy chodzi o brak wapnia i organizm ratuje się– nie mając go – zabierając wapń właśnie kościom- ważniejsze przecież jest dla niego serce niż kości. Z łamiącymi się kośćmi można żyć- bez serca- raczej nie  (oczywiście jedynie z medycznego punktu widzenia  🙂 ). I mimo, że w tych procesach bierze udział tylko 1% całego wapnia w organizmie – jest to wartość stała i musi zawsze być na takim samym poziomie. 99%, która jest w kościach może ulec wahnięciom. Ale dla nas to wahniecie już nie jest obojętne.

Jeśli więc źle śpisz, budzisz się w nocy, wstajesz rano zmęczona i w podłym nastroju i jeśli wykluczyłaś stres- sprawdź poziom wapnia- może Ci go brakować.
Jeżeli podczas prostych codziennych czynności odczuwasz nadmierne skurcze mięśni, stają się one bolesne i uciążliwe, może to oznaczać niedobór wapnia.
Jeśli twoje zęby są zażółcone i żadne pasty wybielające nie pomagają, albo pomimo niezwykłej dbałości stają się kruche i pojawiają się w nich ubytki- możliwe, że należy rozpocząć suplementację wapniem. W końcu minerał ten stanowi główny budulec naszych zębów.

Z sama suplementacją też jest problem bo co z tego, że duża dawka – skoro wchłanialność wapnia z tego preparatu niewielka? Dostępność biologiczna czyli biodostępność stanowi jeden z najważniejszych parametrów, charakteryzujących jakość preparatu – określa szybkość i stopień wchłaniania składnika aktywnego z preparatu .Dlatego wybieraj suplementy w których wysoka biodostępność wapnia sprawia, że jest on szybko i łatwo przyswajalny, i dzięki temu lepiej wykorzystywany przez organizm.

I tutaj czas na naszą Gwiazdę : kolejny hit Wellness by Oriflame czyli “Wapń Pochodzenia Morskiego i Witamina D”

Jest wyjątkowy z kilku powodów:

Po pierwsze Aquamin. co to takiego?

Aquamin jest wyjątkowym multimineralnym morskim kompleksem, dostarczającym bioaktywnego wapnia, magnezu i 72 innych pierwiastków śladowych. Aquamin jest rośliną i w dodatku rośliną morską a jako taka jest bogatsza w składniki mineralne niż roślinność lądowa.W przeciwieństwie do innych źródeł składników mineralnych stosowanych w żywności, napojach i suplementach Aquamin pochodzi w 100% z wodorostów morskich, które absorbują pierwiastki śladowe z wody morskiej. Ta forma absorpcji, w połączeniu z unikalną strukturą Aquamin, skutkuje otrzymaniem produktu bogatego w składniki mineralne i łatwo przyswajalnego przez organizm.
Aquamin zawiera unikalny profil mikroelementów pochodzących z morza, z czystych wód Islandii, które pojedynczo z racji śladowych ilości są nic nie znaczące natomiast w takim zestawieniu działają synergistycznie i pobudzają do działania wapń oraz magnez.
Badania kliniczne potwierdziły skuteczność Aquamin  a liczne publikacje w międzynarodowych czasopismach opisują korzyści wynikające ze stosowania tego kompleksu na każdym etapie życia.

Po drugie witamina D.

Dlaczego dodatkowo witamina D? Sprawa jest prosta: bez niej organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswajać wapnia. Dodatek w tym kompleksie naturalnej witaminy D wspomaga optymalne wchłanianie. Oczywiście najlepszym źródłem witaminy D jest światło słoneczne czyli 20 min nasłoneczniania codziennie ( bez stosowania filtrów) całego ciała. Niestety w naszym klimacie jest to po prostu niemożliwe! Nie dość, że od września do kwietnia rzadko zdarza się nam chodzić w krótkich spodenkach i z odkrytymi ramionami to jeszcze bywa, że w maju w którym to piszę chodzimy w ciepłych polarach i czapkach (jest 2019rok). Tak więc nam, żyjącym w tej strefie klimatycznej pozostaje suplementacja.

Po trzecie- dla osób z nietolerancją laktozy to doskonała alternatywa na pozyskanie dla swojego organizmu odpowiedniej ilości wapnia

Oczywiście , jak wszystkie produkty Wellness by Oriflame “Wapń pochodzenia morskiego i witamina D” nie zawiera sztucznych substancji słodzących czy konserwujących i jest wolna od GMO.
To smaczna tabletka do ssania o waniliowym smaku. No proszę.. Jedna niepozorna tabletka a tyle korzyści..

Na koniec dodam tylko, że przy suplementacji witaminą D dobrze byłoby zaopatrzyć się w witaminę K2MK7. Ja tak robię.

Ale to już materiał na oddzielny artykuł.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w ten wyjątkowy wapń dużo taniej – kliknij video i dowiedz się jak to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *